Фолио – какво представлява и какво е неговото предназначение?
Навсякъде в мрежата можете да намерите високо качество на фолио за прозорци, врати, за автомобили, за витрини и т.н. Но никой няма да ви обясни какво всъщност представлява то и защо употребата му ще ви бъде от полза в ежедневието.
Всички сме виждали фолиото като материал. Домакините го използват в кухнята, мъжете си поставят фолио на задното стъкло на автомобила и т.н. Приложението му е широко разпространено заради редица функции, които притежава. Най-важна от тях е защитната.
Видове фолио
Има най-различни видове и цветове фолио.
Алуминиево фолио: основната суровина е алуминият. Той е под формата на тънки, метални листи, с дебелина между 0.006 мм и 0.2 мм. Недостатъкът на това фолио идва именно от това, че е тънко и лесно се къса и наранява. Използва се за опаковане на разни предмети, пакетиране на хранителни продукти, козметика, продукти на химическата промишленост, както и при изолацията на кабели и ел. уреди. Алуминиевото фолио има едно много голямо предимство – протекция от електромагнитни вълни с ниска честота и малка стойност.
Другото предназначение на алуминиевото фолио е за кухнята. За домакините фолиото е необходимо най-вече при използването на фурната за печене на сладкиши и други ястия. То може да се използва и за възвръщане блясъка на стари сребърни съдове посуда. Това става като поставите слой алуминиево фолио на дъното на дълбок съд. В същия този съд изсипете студена вода и 2-3 с. л. сол. Поставете вътре съдовете и предметите. След около 5 минути можете да ги извадите и подсушите. Те ще бъдат значително по-бляскави от преди. Ако имате поостарели сребърни бижута, можете да подновите изцяло облика им, като ги сложите в дълбок съд, пълен с топла вода и прибавен в нея прах за пране (прахообразен, а не течен), в който няма съдържание на белина и други примеси. На дъното отново трябва да сложите алуминиево фолио. След 2-3 минути ще се сдобиете с бляскави бижута, изглеждащи като нови.
Ако пък отоплявате жилището си с железен радиатор, можете да увеличите силата на излъчваната от него топлина. За целта трябва в непосредствена близост (но не съвсем близо, за да не се запали), да поставите широк лист алуминиево фолио с лъскавата страна навън. Това, което се получава, е отразяване на топлината от фолиото и увеличаване на нейната сила в резултат на непропускливостта на алуминия, който няма да позволи на топлината да се поеме от стената, а ще я държи вътре в стаята.
На същия принцип е и гладачната дейност. Ако нямате време и нерви и не можете да отделите часове за гладене, можете да предложите следната техника. Между гладачната масичка и калъфката ѝ поставете парче фолио с лъскавата страна нагоре. Така, когато гладите ютията за значително по-малко време ще изглажда гънките по дрехите и няма да ви се налага да повтаряте едно и също действие десетки пъти.
Алуминиевото фолио може да се използва и за съхранение на блажна боя. Целта е да се предпази боята от изсъхване. За да избегнете това неудобство, вземете размерите на дъното на кутията и изрежете по тях кръгче от алуминиев лист. Поставете това кръгче фолио отгоре върху повърхността на боята и преди да затворите капака й, духнете, за да я изпълните с въздух.
Ако пък искате да подострите нож или ножица, но нямате с какво, вземете по-голямо парче фолио и го прегънете няколко пъти, за да стане по плътно и дебело. След това започнете да го плъзгате по острата част на ножа или да го режете с ножицата.
Стреч-фолио: представлява изключително разтеглива и пластична пластмасова лента, която се ползва основно за пакетиране и съхранение на разни храни и предмети. Прозрачността му и гланцираната му повърхност са подходящи за придаване на по-привлекателен вид на стоките. Също може да се използва и за предпазване от прах, вода и други замърсявания.
Къде можете да използвате фолио?
Предназначенията на фолиото също са най-разнообразни:
Фолио за фарове и стопове: предназначението му е да ги затъмнява. Съществува една разлика между фолиото за стъкла и фолиото за фарове – това за фарове е по-дебело и с по-голяма пропускливост на светлина. Инструкциите за облепване на фаровете с фолио са следните: нагрявате фолиото, за да придобие формата на фара. С обилно количество вода се облепя върху самия фар. Когато стигнете до краищата на фара, изрязвате фолиото, за да не се набръчка. Само по себе си фолиото не се повлиява от топлината, излъчвана от фара. Когато решите да го махнете, можете да го направите, като го нагреете с пистолет за топъл въздух и макетно ножче. Това, което остане след премахване на фолиото (тъмен оттенък), се премахва с парче плат и спирт за горене.
Фолио за стъкла на автомобили: основното предназначение на фолиото за стъкла е да предпазва от ултравиолетовите лъчи, от горещините и от натрапчивата светлина. Качественото фолио за затъмняване на стъкла може да бъде разпознато по следния признак: след многогодишна употреба цветът му не избледнява до розово, а видимостта (основно нощем) е перфектна.
Фолио за витрини и прозорци: няма особена разлика между фолиото за витрини и прозорци и това за стъкла на автомобили. Принципът, на който работят, е един и същ. И в двата случая говорим за постигане на максимален комфорт, независимо дали сте на дълъг път, дали сте се отдали на дълбок релакс вкъщи, или работите в кабинета си.
Фолио за врати: фолиото може да бъде използвано и изцяло с декоративна цел. То може да бъде поставено върху различни мебели в дома ви. Даден предмет може да бъде облепен изцяло с фолио или пък да бъдат изрязани различни форми, които да създадат уют в дома ви. Също така, може да се използва за прикриване на недостатъци. Най-често фолиото се използва за декорация на врати, тъй като е сравнително евтино и в същото време и атрактивно. Може да следвате следните съвети при поставянето му на врата:
- Когато използвате инструменти – ножица, макетно ножче, нож и т.н., винаги гледайте те да са идеално подострени и да режат от раз. Ако са изтъпени, е много вероятно да нараните фолиото. Другите подръчни материали, от които ще имате нужда, са тиксо и монтажна шпатула;
- Преди да пристъпите към каквито и да било действия, не забравяйте да изшкурите вратата, която ще облепяте. Повърхността ѝ трябва да е идеална, за да не остане въздух при залепването на фолиото. След това почистете добре с влажна кърпа треските и остатъците от дейността по заглаждането;
- При поръчката на фолиото трябва да имате точно размери. След като сте измерили с точност вратата, пристъпете към мисленото налагане на фолиото върху нея. Така го наместете, че пред погледа ви да се разкрие гледката как ще изглежда вратата при свършен факт. С помощта на обикновено хартиено тиксо залепете фолиото по краищата на вратата, за да ви придържа фолиото, като от самото самозалепващо фолио отлепете не повече от 35 см. След което постепенно отлепяте и останалата част от него и я залепвате внимателно по протежето на цялата врата. Въздухът ще можете да изтласкате с помощта на шпатулата.
Фолио за дървесина и плоскости: този тип фолио е изключително подходящ за декорация и освежаване. Многообразието от фолиа, имитиращи дървесина, са може би едни от най-многобройните. Те могат да бъдат поставени на най-разнообразни места – шкафчета, гардероби, скринове, захабени бюра, кухненски маси, хладилници и други.
Централен офис
Допълнителен телефон: +35924268995
Email: office@bigprint.bg
Маршрут